Προβάδισμα πρόκρισης

Το πρώτο γκολ του Γιαννούλη με τη φανέλα του ΑΣΤΕΡΑ, το δεύτερο συνεχόμενο του Φούντα και ένα ακόμα του Mucam έδωσαν την εκτός έδρας νίκη κόντρα στην ΑΕΛ με 3-0 για την 1η αγωνιστική της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ξεκάθαρη υπεροχή του ΑΣΤΕΡΑ στο πρώτο 15λεπτο μεταφράστηκε με την κατοχή της ομάδας μας να είναι στο 74%, ενώ τρία λεπτά αργότερα αυτή μετουσιώθηκε και σε γκολ με τον Γιαννούλη να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τη μπάλα να βρίσκει το αριστερό κάθετο δοκάρι και να καταλήγει στην εστία του Καβουσάκη.

Νωρίτερα, ο ΑΣΤΕΡΑΣ απείλησε με γύρισμα του Τσοκάνη που έδιωξε ο Pato, αλλά και με μακρινό, αρκετά φιλόδοξο σουτ του Kitoko. Η χαρά για την επίτευξη του τέρματος έδωσε τη θέση της στο πρώτο εμπόδιο που έφερε η αναγκαστική αλλαγή του Dudu στο 23', τη θέση του οποίου πήρε ο Hamdani.

Η ΑΕΛ έφτασε στην πρώτη της καλή στιγμή στο 33' όταν ο Bojovic υποδέχτηκε τη σέντρα από δεξιά και με δυνατή κεφαλιά απείλησε την εστία του Θεοδωρόπουλου με τη μπάλα να περνάει άουτ. Η καλή αμυντική λειτουργία του ΑΣΤΕΡΑ δεν επέτρεψε στην ΑΕΛ να βρει διαδρόμους με το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να είναι 0-1.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τον Φούντα στη θέση του τραυματία Δημούτσου και τους γηπεδούχους να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης. Ο Κώστας Θεοδωρόπουλος στο 58' χρειάστηκε να δοκιμάσει τις ικανότητές του στο τετ α τετ με τον Μαρουκάκη με τον Ελληνα γκολκίπερ να κερδίζει τον επιθετικό της ΑΕΛ.

Ο Ταξιάρχης Φούντας, όμως, έμελλε να σκοράρει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι καθώς στο 64' υποδέχτηκε εξαιρετική πάσα του Παπαδόπουλου μέσα στην περιοχή και με διπλή προσπάθεια κέρδισε τον Καβουσάκη κάνοντας το 0-2.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ είχε τις φάσεις για να πετύχει και τρίτο τέρμα με σουτ των Τσοκάνη και Mucam με τον τελευταίο να βρίσκει δίχτυα στις καθυστερήσεις διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.

Ο επαναληπτικός αγώνας είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη (13/01) στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης".

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΕΛ: Καβουσάκης, Μασούρας, Κοντοχρήστος, Κομεσίδης, Jovanovic, Αναστασόπουλος, Λαμπρόπουλος (Κουτσιανικούλης 69), Hurtado, Pato, Μπουντόπουλος (Μαρουκάκης 58), Bojovic.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Θεοδωρόπουλος, Γιαννούλης, Sankare, Alloco, Kitoko, Dudu (Hamdani 23), Κουρμπέλης (Tormena 79), Δημούτσος (Φούντας 46), Τσοκάνης, Mucam, Παπαδόπουλος.