Ηττα στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης"

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ηττήθηκε με 5-0 από τον Ολυμπιακό στην πρώτη, εκτός έδρας, αναμέτρηση της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο δεύτερος αγώνας θα πραγματοποιηθεί στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" την Τετάρτη (03/02) στις 19:30.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ είδε τον Ideye να βάζει μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό στο 13' με κοντινό πλασέ, ενώ έχασε δύο ευκαιρίες για την ισοφάριση σε σουτ των Hamdani (25') και Iglesias (28') τα οποία απέκρουσε δύσκολα ο Καπίνο. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Ideye σκόραρε ξανά στο 41' και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (2-0).

Ο Ολυμπιακός πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Φορτούνη στο 50' και τρία λεπτά μετά ο ΑΣΤΕΡΑΣ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το γκολ, όταν ο Bertoglio έπιασε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, όμως αρχικά ο Καπίνο και στη συνέχεια το δοκάρι, δεν επέτρεψαν στην ομάδα μας να κάνει το 3-1. Αυτό που δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι το πέτυχαν οι γηπεδούχοι με το δεύτερο γκολ του Φορτούνη στο 64' και με τον Pardo στο 79'.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Ολυμπιακός: Καπίνο, Botia, Milivojevic, Φορτούνης (Fuster 71'), Elabdellaoui, Durmaz (Κολοβός 80'), Σιόβας, Masuaku, Zdjelar (Μανιάτης 74'), Pardo, Ideye

ΑΣΤΕΡΑΣ: Θεοδωρόπουλος, Lluy (Kitoko 67'), Γιαννούλης, Goian (Ζησόπουλος 59'), Sankare, Iglesias, Hamdani, Κουρμπέλης, Stanisavljevic (Bertoglio 46'), Mazza, Γιάννου.