#uel: Sparta Praha-ΑΣΤΕΡΑΣ 1-0

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ηττήθηκε 1-0 από την Sparta στην Τσεχία για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε με κεφαλιά ο Brabec στο 33ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Dockal.

Η ομάδα μας ήταν άτυχη, καθώς στο 4ο λεπτό το σουτ του Nico Fernandez από το ύψος της μεγάλης περιοχής σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ είχε καλές στιγμές στο 19' και στο 47', με τις κεφαλιές των Γιάννου και Sankare, στις οποίες η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Mazza στο 68ο λεπτό. Στο 72ο λεπτό, το σουτ του Γιάννου απέκρουσε ο Bicik.

Πολλές ευκαιρίες δημιούργησε και η Sparta, αλλά στα σουτ των Fatai (7'), Dockal (16', 22'), Krejci (20') και στην κεφαλιά του Lafata (58'), ο Θεοδωρόπουλος ήταν σε ετοιμότητα και πραγματοποίησε εξαιρετικές αποκρούσεις.

Η Sparta με αυτή τη νίκη έφτασε τους 9 βαθμούς στον 10ο όμιλο του Europa League και μαζί με την Schalke εξασφάλισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η ομάδα μας έχει 4 βαθμούς και την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται την Schalke (10/12, 22:05) στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης".

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Sparta: Bicik, Marecek, Hybs, Costa, Brabec, Vacha, Fatai (80' Konate), Frydek (89' Julis), Dockal (86' Holek), Krejci, Lafata.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Θεοδωρόπουλος, Lluy, Γιαννούλης, Ζησόπουλος, Sankare, Iglesias (81' Παντελιάδης), Mazza, Κουρμπέλης (66' Δημούτσος), Γιάννου, Nico Fernandez, Φούντας (77' Lanzarote).